İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Ekonomi

Bölüm Başkanının Mesajı

Çiğdem Gürsoy

Dr. Öğr. Üyesi Çiğdem Gürsoy
Bölüm Başkanı

1980 yılında Kore ekonomisi, Türkiye ekonomisinin üçte ikisi kadardı. Geçen süre zarfında Kore ekonomisi hızla yükselişe geçerek 2017 yılında Türkiye ekonomisinin yaklaşık olarak iki katı büyüklüğüne nasıl ulaştı? 1940’ların sonunda ekonomik olarak tamamıyla tükenmiş Çin, nasıl bugünün en büyük ekonomik gücü haline geldi? II. Dünya Savaşı’nın tahrip edici özelliklerini en derinden yaşayan ülke olan Japonya, 1968’de en büyük ikinci ekonomi haline nasıl geldi ve hâlâ bugünün en büyük ekonomik aktörlerinden? 1900’lerin başından beri patlama yapması beklenen Arjantin ekonomisi neden yüzyıllık bir patinajda? Yunanistan neden sürekli olarak ekonomik krizler yaşıyor?
 

Yukarıdaki soruların cevabı, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, I. İzmir İktisat Kongresi’nde söylediği “Siyasi, askeri zaferler ne kadar büyük olurlarsa olsunlar ekonomik zaferlerle taçlandırılmamışlarsa, meydana gelen zaferler devamlı olamaz.” cümlesinde bulunuyor. Bu bağlamda, rekabetçiliğin arttığı ve yapay zekâ çağına geçmiş küresel ekonomide büyük ekonomik zaferler kazanmak, her zamankinden çok daha fazla gerekiyor. Çünkü ekonomik başarılar ve başarısızlıklar, ulusların refah düzeylerini ve istikrarını belirleyen en önemli unsurlardandır.

Güçlü bir ekonomik ortam, bizi milli hedeflerimize götürecek ve büyük ekonomik zaferler kazanmamızı sağlayacak en temel araç olacaktır. Bu ortamı kurmak için ise isabetli ekonomi politikaları geliştirecek ve uygulayacak iyi yetiştirilmiş ekonomistlere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Bu politikaların isabetliliği ise sağlam bir teorik ekonomi altyapısı eşliğinde yapay zekâ bazlı yaklaşımlar geliştirerek ve araştırmacı bir ruha sahip olarak mümkün olabilir. Bu bilinçle, İstinye Üniversitesi Ekonomi Bölümü olarak güçlü teorik bilgiyle donatılmış, bilgi teknolojilerine ve yapay zekaya hâkim, sorgulayıcı, çözüm odaklı ve geniş vizyonlu ekonomistler yetiştirerek ülkemizin parlak ekonomik geleceğine büyük katkılar sunmayı amaçlıyoruz.