İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi

TRT İstanbul Haber Müdürü İhsan Yılmaz İletişim Bölümleri Açılış Dersini Verdi

İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İletişim Bölümleri açılış dersini veren TRT İstanbul Haber Müdürü ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Yılmaz, ‘Nasıl bir medya düzenindeydik, şimdi nasıl bir medya düzenindeyiz ve gelecekteki medya düzeni nasıl olacak’ hakkında görüşlerini öğrencilerle paylaştı.
İhsan Yılmaz konuşmasında medyanın değişimini şu sözlerle anlattı: “1991 yılında stajyer muhabir olarak çalışmaya başladığım dönemde gazetede haber yayınlamak çok önemliydi ve ses getirmekteydi. Çok önemli bir haberi yayına almak oldukça zordu. Yakın bir PTT bularak telefonla haber yazdırarak haberi baskıya yetiştirmeye çalışırken baskılar taşraya ulaştırılamayan bir dönemden, şu an tek tıkla habere ulaşabildiğimiz dijital yayıncılık dönemi içerisindeyiz. Şimdi baktığımızda devrim dediğimiz meseleler çok kısa zaman içerisinde tamamen dönemini kapatma noktasına geldi.”
Yılmaz günümüz gelişen teknolojisinin medya üzerindeki geniş etkilerine de değindi. Yılmaz “1997 yılında Netflix adında basit bir fikir geliştiriyorsunuz ve insanların istedikleri içerikleri istedikleri zaman istedikleri izleyebilme imkanı sundu.” sözleriyle teknoloji sayesinde yeni bir mecra geliştiğinin, medya takip alışkanlıklarının ve medyaya ulaşma şekillerinin değiştiğinin altını çizdi.
Yılmaz konuşmasında gazetecilik mesleğine de değinerek çok keyifli ve güzel bir meslek olduğunu ancak mutlaka severek yapılması gerektiğini söyledi. Mesleğinin kendi kimlik ve düşünce sistematiğinde önemli izler bıraktığını belirten Yılmaz, öğrencilere “Sizin içinde bulunduğunuz topluluklar tüm Türkiye demek değildir. Bu meslek size bunu öğretiyor, farklı kişilerle bir araya gelerek empatinin nasıl bir şey olduğunu görüyorsunuz.” diyerek gazetecilik mesleği ile ilgili görüşlerini paylaştı.