İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Kıbrıs Barış Harekatı Şehitlerimizi Şükranla Anıyoruz

Bundan tam 45 yıl önce Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başarıyla gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıldönümü vesilesiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutlarken bu bağımsızlık mücadelesinde hayatını kaybeden kahraman şehitlerimizi rahmetle anıyor ve bütün gazilerimizi şükranla selamlıyoruz.

Kıbrıs Adası’ndaki barış ve huzur ortamının sağlanması için tek yürek ve tek ses olan Türk Milleti’nin Barış ve Özgürlük Bayramı tekrardan kutlu ve daim mutlu olsun. Bayramımızın sene-i devriyesinde Kıbrıs Adası’nın Rum ve Türk halklarının huzur ve barış içerisinde yaşaması Türkiye Cumhuriyeti’nin garantör devlet olarak yegane amacıdır. Bu dostane ortamın oluşturulması, kalıcı hale gelmesi ve geçmişte yaşanan bütün kötü anıların unutulması, hem Türk hem de Yunan tarafının öncelikli hedefi olmalı ve siyasalarını bu yönde oluşturmak için Türkler tarafından atılan adımlar, adada kalıcı barış ve çözüm için en önemli dayanak noktası olmalıdır; unutulmamalıdır ki Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kıbrıs Türk’lerinin önceliği Kıbrıs Adası’nda adaletin, hakkın ve hukukun, Osmanlı İmparatorluğu zamanında olduğu gibi, tekrardan teşekkülünden ibarettir.

Aynı coğrafyada yüzlerce yıldır kader ortaklığı yapmış Türk ve Rum toplumun iyi ilişkilerini tekrardan inşa etmek suretiyle birlikte yaşamaya devam etmesi bugün hem bölgesel hem de küresel ölçekte oldukça hayati öneme haizdir. Tarih boyunca kritik önem arz etmiş ve günümüzde de jeostratejik anlamda önemi gittikçes artan Doğu Akdeniz’in en önemli noktasında yer alan Kıbrıs’ın iki halkı arasındaki sorunların kalıcı ve adil çözümlerle giderilmesi sadece Türkiye ve Yunanistan için değil, aynı zamanda, uluslararası toplum için de en öncelikli hedefler arasında yer almalıdır. Geçmişte farklı sebeplerle kaçırılan fırsatların tekrardan değerlendirilmesi ve hakkaniyet esasında uygulanabilmesi en büyük temennimdir.
Kıbrıs’ta barışın tesisi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını kazanmasında ve Kıbrıs Türk milletinin varlığının devam etmesinde emeği bulunan herkese bir kez daha en derin şükranlarımı sunarım.

BARIŞ ve ÖZGÜRLÜK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN.