İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Akademik Kadro

Ömer Ersin Kahraman

Ömer Ersin Kahraman,  Dr. Öğr. Üyesi

CV
Öğretim Üyesi

2006 yılında ODTÜ “Endüstri Mühendisliği” anadal ve “Bilim Felsefesi ve Mantık” yandal programlarını başarıyla bitirdi. 2010 yılında ODTÜ Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları tezli yüksek lisans programını birincilikle bitirdi. Bu dönemde İstanbul Kısa Film Festivali’nde de gösterilmiş bir kısa filminin yanında ODTÜ GİSAM’da çeşitli kısa belgesel filmler hazırladı. 2008-2009 yılları arasında Fransa’nın Nancy kentinde bir yıl süreyle Nancy Aye Aye Uluslararası Film Festivali’nde çalıştı ve festival kapsamında bir Türkiye’den kısa filmler günü düzenledi. Mühendislik eğitimi ve yüksek lisans döneminde karşılaştığı ölçüsüz tüketimin rasyonalizm ile ilişkisi sorununu daha yakından incelemek için 2011 yılında Fransa’nın Rennes 1 Üniversitesi’nde Felsefe dalında doktora eğitimine başladı. 2015 yılında ülkede önde gelen akademisyenlerinden olan Catherine Colliot-Thélène yönetiminde hazırladığı tüketim ideolojisini konu edinen “Tüketilebilir Özgürlük” tezini sunarak Très honorable (Yüksek Onur) mansiyonuyla doktorasını tamamladı. 2016-2017 eğitim yılında Fransa’nın Poitiers Akademisi’nde Felsefe dalında lise öğretmeni olarak çalışmasının ardından İstinye Üniversitesi ailesine katıldı. Haziran.2018'den Ekim.2019 tarihine kadar Sosyoloji bölüm başkanlığı görevini yürüttü. Tüketim toplumu, tüketim sosyolojisi ve psikolojisi, ideoloji, politik felsefe, politik iktisat ve Frankfurt Okulu alanlarında çalışmaktadır. Uluslararası ve ulusal hakemli dergilerde yayınlanmış farklı makaleleri vardır. Yüksek lisans ve doktora tezlerini yazdığı İngilizce ve Fransızca dillerini akıcı konuşmasının yanında Almanca bilmektedir.

Araştırma Alanları: Siyaset felsefesi, Frankfurt Okulu, Tuketim Toplumu

Temel Alanları: Felsefe, 

KAHRAMAN ÖMER ERSİN. (2019), Consumption as an Althusserian Ideological Apparatus, JOURNAL OF HUMAN VALUES,
KAHRAMAN ÖMER ERSİN. (2019), The Chinese Miracle and Its Retrogression: Why could China not have pursued her technological ingenuity?, İnsan ve Sosyal Bilimler Dergisi,
KAHRAMAN ÖMER ERSİN. (2018), Destructiveness: An Inner Drive of the Human Nature or a Fact of the Social Structure, Beytulhikme An International Journal of Philosophy, 119-129.
KAHRAMAN ÖMER ERSİN. (2018), Yeni Toplum ve Kitlesel Tüketim, FLSF Felsefe ve Sosyal Bilimler Dergisi, 383-400.
KAHRAMAN ÖMER ERSİN. (2016), New Paradise: Utopia of Modernity from Bacon to Saint-Simon, Journal of Human Values (Sage Publications), 22(2), 115-124.